HC-C650/1300/1600B Surface Type Slitting Machine
Precio : 1000-6000USD
Features of HC-C650/1300/1600B Surface Type Slitting Machine
Use
Characteristic
-Servo motor control, automatic taper tension, the center surface coiling method;
-Frequency control, to maintain smooth operation in the acceleration;
-Automatic meter, alarm and other functions;
-Unwinding using optical edge correction method;
-round knife (film using flat knife structure) slitting waste automatic discharge device;
Specifiction HC-C650/1300/1600B Surface Type Slitting Machine
Technical parameter
1
Machine model
HC-C650B
HC-C1300B
HC-C1600B
2
Unwinding width
650mm
1300mm
1600mm
3
Slitting thickness
12g/m^2~300g/m^2
12g/m^2~300g/m^2
4
Standard slitting width
5~650mm
5~1300mm
5~1600mm
5
Slitting speed
300m/min
300m/min
6
Unwinding roll diameter
Φ600mm
Φ1000mm
Φ1000mm
7
Rewinding roll diameter
Φ600mm
Φ600mm
Φ600mm
8
Main motor power
3kw
7.5 kw
7.5 kw
9
Rewinding motor power
2×3kw
2×7.5kw
2×7.5kw
10
Machine weight
2500kg
3000kg
11
Installation dimension
2500*1850*1800mm
3150*2500*1800mm
3150*2800*1800mm