KL-1390-80W laser cutting machine / laser engraver cutter
1.Applicable Materials
Plastic, jade, crystal, rubber, organic glass and other non-metal materials.
2.Applicable Industry
3.Technical Parameters
Laser power :
80 W(optional 100W/130W)
Laser tube life Span
1500 working/hours.
Applicable Materials
Acrylic,Glass,crystal,wood,leather,cloth,rubbe r,marble,ceramic,etc.
Working area:
1300*900 mm
Max moving speed:
1000mm/s
Laser energy control:
1-100℅ set by hand or software
Worktable:
Electric up and down table/Honeycomb table/Aluminum table(optional)
Locating precision:
<0.01 mm</span>
Min shaping character:
Character: 3*3 mm,; letter: 2*2 mm
Operating temperature:
5℃-35℃
Resolution ratio:
≦4500 dpi
Laser type:
Hermetic CO2 glass tube
Power supply:
AC220±10℅50 HZ/AC110±10℅50 HZ
Control configuration:
DSP.
Data transfer interface:
USB (offline).
USB Ports
2
System environment:
WINDOWS 7/WINDOWS 8/WINDOWS XP/MAC/Vista
Cooling way:
Water cooling and protection system
Graphic format supported:
The file which CorelDraw, Photoshop, AutoCAD can identify(BMP,GIF,JPGE,PCX,TGA,TIFF,PLT,CDR,D MG,
DXP,PAT,CDT,CLK,DEX,CSL,CMX,AI,WPG,WMF,EMF,CGM ,SVG,SVGZ,PCT,FMV,GEM,CMX).
USER MENU
Full English.
Package Inclusion
Memory
64 MB
Display screen
LCD(SIZE 70*40 mm)
Protection System
Yes
Option parts
Guarantee
1 year, damageable spare parts(like laser tube,mirrors) 3 months
Dimensions
1880*1300*1120mm
Dimensions(package)
1980*1430*1300 mm
Net Weight
370KGs
Gross Weight
420KGs
Recommended Ship way
Sea
4. RAQ:
Q1. Trade company or manufacturer?
We are manufacturer, warm welcome to visit our factory!
Q2. Is it easy to operate for the new user ?
Q3. What i need to do when the machine suffer trouble?
Q4. How to maintain the machine?
Q5. What about MOQ?
No MOQ limit ,If you purchase 20sets or more ,we will give you some discount.
Q6. Is there any other model for choose?
Q7 .How about the life-span of the laser tube ?
For example, if it works 8 hours per day, the detailed data as follows:
1, If you set the power at 20%-30% of the total power, the service life is about 1-2years
2, If you set the power at 40-50% of the total power, the service life is about 1 year
3, If you set the power at 70%-80% of the total power, the service life is about 6-8 months
Q8: How can I know the power of the laser tube has been exhausted?
Q9: Is it better to increase blow system to improve laser processing performance?
A: It works for some kind materials,it can stop firing
Q10: How long time does it take for a learning of the laser machine operation ?
Q11: Is it harmful to human body when in operation ?
A: It is not harmful, as long as the laser don't direct shoot the skin and eyes.
Q12: Do I need buy two laser machines to engrave or cut separately?
A: No,our machine can fulfill two purpose .
Q13: Does it need to be connected by a laptop or computer ?
A: Yes, either is ok, It supports Windows 2000, Windows XP, Win 7 and other operating systems.
Q14: What kind of graphic format does it support?
A: JPG,PNG,BMP,PLT,DST,DXF,CDR,AL,DSB,GIF,MNG,TIF,TGA,PCX,JP2,JPC,PGX,RAS ,PNM,SKA,RAW etc.
Q15: How to distinguish laser tubes with different powers and applications?
A: 1. Laser tube length(relatively speaking, the longer, the bigger/stronger)
2. Laser tube diameter(relatively speaking, the thicker,the stronger)
5.The parameters of laser tube
NORMAL TUBE
Power
Length
Diameter
40W
70cm
5cm
50W
80/845cm
5cm
60W
120cm
6cm
80W
160cm
6cm
100/130W
180cm
8cm
150W
185cm
8cm
6. RECI TUBE
MODEL
Rated power
Max power
Length
Diameter
Z2
90W
100W
1200mm
80mm
Z4
100W
130W
1400mm
80mm
Z6
130W
150W
1650mm
80mm
Z8
150W
170W
1850mm
90mm
7.Cutting thickness
40W
50W
60W
80W
100W
120W
150W
Wood
3mm
5mm
7mm
10mm
12
13mm
15mm
Playwood
2mm
4mm
6mm
10mm
12mm
13mm
15mm
Glass
Leather
1mm
2mm
3mm
4mm
5mm
6mm
7mm
Acrylic
2mm
5mm
10mm
13mm
15mm
17mm
20mm
PVC
1mm
2mm
3mm
4mm
5mm
6mm
7mm
Plexiglass
1mm
2mm
4mm
8mm
10mm
12mm
15mm
Plastic(easy to melt)
1mm
1mm
2mm
3mm
4mm
5mm
6mm
Rubber
2mm
3mm
3mm
4mm
5mm
6mm
7mm
Crystal/Jade/Stone/Marble/medal
Clothing(fabric,wool)
2mm
3mm
3mm
4mm
5mm
6mm
8mm
Bamboo Works
1mm
2mm
3mm
4mm
5mm
6mm
7mm