MEWOI1500D-Three Clamp Wireless High Voltage Clamp Meter/HV CT Ratio tester
Cantidad : 1set   Precio : 1757.53USD
INTRODUCTION
MEWOI, which is specific for the on-line measurement and detection for primary and secondary current, transformation ratio, error, phase (group) angle difference, polarity, phase sequence, and leaker in the high & low voltage current transformer and the voltage transformers in distribution system under 70KV (such as 10kV or 35kV ), and is composed of high voltage detector, three-channel low-voltage secondary current clamps, principal machine, high-voltage insulating rods, monitoring software, communication link, etc. it adopts the wireless transmission signal that is capable of penetrating wall obstacles with a direct-line transmission distance of about30m. MEWOI1500D tester is widely applicable to the current detection, abstracting-proof of electricity and field operations of transformer substations, power plants, electrical power inspection departments, industrial and mining enterprises, inspection station, and electrical maintenance departments.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Functions
Power supply
HV Detector:DC6V alkaline batteries (1.5V AAA × 4)
Principal machine: DC6V alkaline batteries (1.5V AAA × 4)
30-hour continuous operation available
Test mode
Clamp CT,HV 1CT,LV 3 CT double- shield
Transmission mode
Range
HV detector 1st: 0.1mA ~1000A
LV current clamp 2nd: 0.01mA ~10A
Resolution
HV detector: 0.1mA; LV current clamp: 0.01mA
Primary circuit test accuracy
(23 ℃ ± 3 ℃, below70% RH)
0.0mA~9.99A: ±1%±5dgt
10.0A~49.9A: ±2%±5dgt
50.0A~199.9A:±3%±5dgt
200A~600A: ±4%±5dgt
601A~1000A: ±5%±5dgt
Secondary circuit test accuracy
0.00mA~10A: ±1%±5dgt (three-channel being displayed in one screen) (23℃±3℃,less than 70%RH)
CT ratio
Three kinds of transformation ratio indications :
(1)convert the transformation ratio based on the adjustable basic value of5Afor secondary circuit current; (2)convert the transformation ratio based on 10kV-YY of 10kV/380V, that means 1st means the current of the line under 380V, 2nd means the secondary circuit current of CT under the 380V, and then calculate the ratio between the 10KV line and the secondary circuit;
Reference Range
Reference range of transformation: 0.00A~99.99A, the default secondary circuit current is transformed to5A;
Range of Ratio error
(F.Er)
0.0% ~ 9.9%, the error between the measured CT ratio and the preset CT ratio
Range ofCT ratio
0000~9999/0.0A~9.9A
Range of Ratioerror
Phase polarity
Symbol indicated for in-phase positive polarity
Symbol indicated for in-phase negative polarity
Indication of Phase Sequence
Cursor in clockwise rotation and “Positive Phase” indicated for positive phase sequence
Cursor in counterclockwise rotation and “Negative Phase” indicated for negative phase sequence
Indication of Error
Data Storage
Automatic Recording Interval Time
Sampling rate
3 times / sec
Shift
Full-automatic shift
Dimensions
Principal machine: W75mm× H170mm× T30mm;
HV detector: W76mm× H255mm× T31mm;
LV current clamp: W70mm× H115mm× T38mm;
Clamp Size
HV detector clamp: φ48mm
LV current clamp: 25mm×30mm
Voltage
Less than 70kV voltage for line test(operation by being connected to 5 insolating rods required)
Display Mode
LCD: 128dots × 64dots;
backlight available for dark areas
LCD Size:
44mm ×27mm;
Data Retention
Data Search
Press the MEM key and the Arrow key to search data;
Overflow Display
Overflow available if being out of range: the symbol “OL A” displayed;
Zero-signal indication
The symbol “---” is shown if the principal machine can't receive the signal from the HV detector;
Backlight Control
Available; ON / OFF means to open /close the backlight;
Alarm prompt
Auto power-off
Automatic power-off available after about 15 minutes as of starting;
Battery voltage
The low- voltage symbol is displayed to remind user to replace the battery if the battery voltage is lower than 4.8V;
Weight
Principal machine: 240g(including batteries)
HV detector: 335g(including batteries)
LV current clamp: 150g× 3
Total weight: 10kg(including instrument box and the insulating rods)
Requirements on Interferences
No strong electromagnetic interference; no interference from 433MHz and 315MHz channel
Operating temperature and humidity
-25℃~45℃; less than 80%Rh
Storage temperature and humidity
-10℃~60℃; less than 70%Rh
Insulating rod size
Outer diameter φ32mm, inner diameter φ24mm,1m/piece, 5 pieces