Semi-electric Stacker CDD10B-CDD15B
Semi-electric stacker Advantages
Compact design with strong European steel construction.
Simple and convenient lifting operating system.
Light and easy manual steering system, equipped with a parking brake.
Smooth control of precise lifting and lowering.
Special design are available according to customers'requirements.
This semi electric stacker uses high quality hydraulic power unit which can offer powerful power.
Its battery can offer long lasting electric power.
The C shaped steel mast manufactured by adopting special rolling technique is firm and safe to use.
The steel plate fork made by punch is aesthetic in appearance and durable.
Parameters
Model
CDD10B
CDD15B
Capacity
Q(kg)
1000
Load centre distance
c(mm)
500
Load distance,centre of drive axle to fork
x(mm)
815
Lowered fork heihgt
h13(mm)
90
Max.lift height
h3(mm)
1600/2500/3000/3300
Wheelbase
y(mm)
Tread,front
b10(mm)
610
Tread,rear
b11(mm)
Height,mast lowered
h1(mm)
Height,mast extended
h4(mm)
Fork dimensions
s/e/l(mm)
Overall width
b1(mm)
722
Distance betwwen fork-arms
b5(mm)
Aisle width for pallets 1000×1200 crossways
Ast(mm)
Aisle width for pallets 800×1200 lengthways
Ast(mm)
Turning radius
Wa(mm)
Lift speed,laden/unladen
m/s
Lowering speed,laden/unladen
m/s
Lift motor rating at S3 15%
kW
1.6
Battery voltage,nominal capacity K5
V/Ah
Battery weight
kg
60
Battery dimensions l/w/h
mm
250x190x295
Service weight(with battery)
kg
Ubicación : Room 1502 , No.3 Building , No.277 Zheqiao Road, Shanghai China , 201206 shanghai,
Persona a contactar : Master Warehouse , +86 021 65457088
Buen trato: comprar del vendedor
Esta página es acerca de los importadores y exportadores de
Buscar en la categoria : B2B Servicios
Buscar en la categoria :
semi, electric, cdd10b, cdd15b, stacker
Francia 57500 Batería de cocina
Grossiste en ligne Calvin Klein
Thursday 06 November 2014
SARL TEXMARK
Francia 13004 Audio / video
Potencia Banco 12000mAh 501
Tuesday 12 May 2026
Potencia Banco 12000mAh Capacité: 12000mAh Li-Polymer sortie USB Duo, charger 2 appareils simultanément Sortie 1: 5.0V, 2.1A (max.) Sortie 2: 5.0V, 1.0A (max.) Entrée: DC 5V, 1.0A (max.) Protection IC pour charger / surcharge / court-circuit / décharge Cercle Heure: ≥ 500...